הרטבת לילה אצל ילדים

כל הורה יודע שעד גיל מסוים, לעיתים אפילו עד גיל 10, הילד שלו עלול להרטיב במיטה. למרות הילד ייגמל משימוש בחיתולים כבר בגיל 5 (אם לא קודם לכן), הרי שהרבה פעמים התופעה של הרטבת לילה אצל ילדים, נמשכת גם לאחר מכן, במקרים קיצוניים גם אחרי גיל 10.

זה אך טבעי שילד ירטיב במיטה אחרי שהוא ייגמל מחיתול, הן מסיבות של חוסר מוכנות ושליטה על שלפוחית השתן והן מסיבות אחרות, למשל סיבות נפשיות של לחץ וחרדה, שעלולות לגרום לכך. מה שברור הוא, ככל שהרטבת לילה תימשך יותר זמן, כך הילד תתקשה להתגבר עליה וזה עלול להשפיע עליו, גם ביום יום, בבית הספר ובחוגים, גם בקשרים חברתיים וכן בתחושת הביטחון העצמי שלו.

על מנת לעזור לילד להתגבר על הרטבת לילה, יש לנקוט במספר צעדים. לפני שנסקור אותן, חשוב לומר, שאין זו אשמתו של הילד, בדרך כלל, שהוא מרטיב במיטה. ייתכנו מקרים בהם הילד יעדיף לא לקום מהמיטה וללכת לשירותים, אך במרבית המקרים, הוא לא מתעורר או לא מצליח לשלוט בשלפוחית עד שהוא מגיע למיטה.

כיצד עוזרים לילד להתמודד עם הרטבת לילה?

ראשית, רצוי לדבר איתו על זה. להסביר לו שזה חלק טבעי בתהליך ההתפתחות בכלל ובתהליך ההתפתחות של שליטה על שלפוחית השתן. רצוי שהדיבור יהיה פתוח, סבלני ומכיל. הילד צריך להבין שלא מדובר בבעיה שנמצאת אצלו אלא שהוא עובר תהליך מקובל.

שנית, לצד הדיבור עם הילד, חשוב גם לעזור לו לפתח כלים להתמודד עם הבעיה. בין אם זה לקום בשעות מסוימות וללכת לשירותים, בין אם זה לא לשתות לפני השינה, לוודא שהוא הולך לשירותים לפני שהוא נכנס למיטה ועוד.

שלוש, במידה ויש צורך, רצוי לערב גורם חיצוני, בין אם זה אורולוג שיבדוק את המצב ובין אם זה גורם שמתמחה במצבים נפשיים שונים בכלל ובפרט בעבודה עם ילדים.

ארבע, בהמשך לקודה הקודמת, רצוי לבדוק האם מדובר בתופעה שמתייחסת אך ורק לשלפוחית השתן להרטבות לילה או מעבר לכך. כלומר, האם מדובר במצבים שנובעים מלחץ, עייפות, מתחת או שמא אולי זה משהו פיזי, למשל סוכרת, דלקת בדרכי השתן, דום נשימה בשינה ועוד.