4 טיפים לבחירה נכונה של מזון התינוקות שלכם

נולד לכם תינוק/ת?מזל טוב! סביר להניח שעכשיו אחרי שהשתחררתם מבית החולים והכל עבר בשלום, אתם מתלבטים לגבי מזון התינוקות הטוב ביותר. אז ראשית כל, נפתח ונאמר שמזון התינוקות המומלץ ביותר והטוב ביותר הוא כמובן מה שהטבע מעניק לנו- חלב אם. אם האמא הטריה תוכל להניק ולהתמיד בכך, הרי ש-מה טוב וזהו המצב הטוב ביותר מבחינה תזונתית.
אך אם יש קשיים בהנקה או שמראש החלטתם ללכת על אופציית התמ"ל, הרי שהמבחר בשוק גדול. אז איך בוחרים נכון? הנה 5 טיפים חשובים בנושא.

1. מה שבית החולים בוחר לתת לתינוק, הוא לא בהכרח הבחירה הטובה ביותר

רבות מן האמהות חושבות שאם ניתן בבית חולים סוג של תמ"ל מסויים לילד, הרי שזה כנראה הכי טוב ועליהן להמשיך בכך. אך האם שמתם לב כיצד התינוק הגיב לאוכל הזה? האם הוא אכן אכל אותו בהנאה וברעבתנות או שמא עיוות פנים או אפילו פלט? אם הוא הגיב בצורה השנייה, הרי שזה אומר שכנראה לא מדובר בתמ"ל הכי טוב עבור התינוק שלכם וכדאי לשקול להחליפו.

2. הפכו את הקופסאות וקראו את המרכיבים של התמ"ל

אבל לא רק תגובת התינוק לאוכל היא חשובה, אלא גם מה שהמזון עצמו מכיל.  הפכו את הקופסא של התמ"ל והתחילו לקרוא את המרכיבים. אם משהו לא מוכר לכם חפשו בגוגל מהו אותו מרכיב. בשורה התחתונה, ככל שיש יותר מרכיבים טבעיים ומוכרים, וכמה שפחות שימוש בסוכר כך עדיף. כמו כן, חשוב לבדוק גם הרכב של מינרלים וויטמינים שכן אלו לא פחות חיוניים ממרכיבי מזון אחרים וחשובים לספיגה המירבית של הסידן והברזל שבמוצר.

3. מה זה פרוביוטיקה והאם אני רוצה את זה במזון של התינוק שלי?

עוד דבר שכדאי לשים לב אליו, הוא פרוביוטיקה. מה זו המילה המתוסבכת הזו ולמה היא מוכרת לכם? כי בעיקר יש אותם בתוספי מזון למבוגרים. אבל מחקרים הוכיחו כי מדובר במרכיב חשוב לא פחות לתינוקות שלרוב הם מקבלים באופן טבעי עם חלב האם ומסייע להם בבניית המערכת החיסונית ובחיזוק שלה מפני גורמי מחלות. הגוף שלנו מכיל פלורה של חיידקים נרחבת במיוחד על גבי העור וכן במערכת העיכול ואלו מתקיימים בסינרגיה עם מערכת החיסון ומסייעים בהגנה על הגוף. תינוקות טריים נולדים עם כמות קטנה מאוד של פלורה כזו, ולכן יש חשיבות בחיזוק שלה מימיהם הראשונים. אם הם ניזונים מתמ"ל בלבד. בכל התמ"ל יש מרכיבים שנועדו לחזק את המערכת החיסונית, אך תוספת ממשית של פרוביוטיקה – חיידקים ידידותיים במצב מיובש ומוחלש, נמצא כי משפיעה בצורה מכרעת לטובה על הגנת התינוק מפני וירוסים וגורמי מחלות אחרים.

4. אני צמחונית – האם יש בעיה שאבחר את התמ"ל הצמחי

ראשית כל, נסייג ונאמר כי גם בתמ"ל הרגיל וגם בתמ"ל הצמחי קיימים כל המרכיבים הדרושים להתפתחות של התינוק בצורה בריאה. יחד עם זאת, בכדי שלא ליצור אלרגיות ורגישויות בעתיד, מרבית הרופאים ממליצים שכן להתחיל עם התמ"ל הרגיל ורק אם התינווק מראה סימני אלרגיה או רגישות לחלב, לעבור לשימוש בתמ"ל הצמחי. ובלי קשר לכך, הניחו לילד לטעום מהכל, גם כך בהמשך הדרך יהיו מאכלים שהוא לא יהיה מוכן לגעת בהם אפילו אם תאכילו אותו באמצעות היד שלכם ולא בכפית.

בסיכומו של עניין, בחירת התמ"ל היא לא רק דבר טכני המתבסס על מרכיבים בלבד וצריכה להיות תלויה גם בתגבות התינוק לתמ"ל. לא רק עיוות פנים או הפניית הראש למזון, הם סימן שהמזון לא מתאים, אלא גם כאבי בטן מוגברים, יציאות שאינן סדירות או במרקם יוצא דופן, לכן, חשוב לשים לב גם לדברים הללו. במרבית המקרים, עם זאת, יש לציין כי מרבית ההורים מצליחים לקלוע לתמ"ל המתאים והוא אינו עושה כל תופעות לוואי.