כך תדעי שאכן מזון התינוקות שבחרת מתאים לתינוקך

אמהות רבות שמחליטות ללכת על תמ"ל בתור התזונה העיקרית לתינוקן בחודשים הראשונים, על פני או בשילוב עם הנקה, לעיתים חוששות שאולי הבחירה שלהן לא תיטיב עם התינוק ואינן תמיד יודעות כיצד לזהות שהמזון הנבחר אכן מתאים לתינוק כפי הנדרש. אז איך באמת יודעים? יש מספר סימנים, וננסה לסקור אותם בקצרה במאמר זה.

1. המדידות אצל הרופא וטיפת חלב מראות עלייה במשקל

המדד הראשון כדי לבחון שאכן הכל בסדר עם התינוק, ואולי גם החשוב ביותר הוא התפתחות התינוק עצמו. המדידה הדו שבועית או החודשית בתחנות טיפת החלב, יבהירו לכם בצורה הטובה ביותר האם התינוק עולה במשקל ומתפתח כצפוי או שיש בעיה כלשהי. אם התינוק אכן עולה במשקל וגובה לפי כל הטבלאות באופן תקין, הרי שהכל בסדר עם המזון לתינוקות שבחרתם להשתמש בו.

2. מה מצב החיתול של הבייבי שלכן- סימן לעיכול תקין של המזון

עוד סימן טוב לכך שהתמ"ל הנבחר מתאים לתינוק, הוא מצב החיתול שלו. הכוונה פה היא לאו דווקא ליציאות צואה, אלא גם וגם.. ברגע שאת נאלצת להחליף חיתול 4 פעמים ביום, סימן שהתינוק שלך מעכל את האוכל כמו שצריך והוא מתאים לו. ואם התינוק אינו מראה עיוותות כלשהן בעת מתן שתן או צואה, סימן שאכן הכל תקין. יחד עם זאת, אם יש ריבוי יציאות או שלשולים, זהו סימן לא תקין ויש לבדוק זאת עם רופא הילדים. בסופו של דבר, באופן אינסטיקטיבי למדי ברגע שתחליפי את החיתולים באופן שוטף כבר תדעי מיד להבחין האם משהו בסדר או לא.

3. מה התגובה של התינוק בעת מתן המזון?

כאן יש להבדיל בין תגובות התינוק כאשר מתחילים את המעבר למוצקים, לעומת התגובות בחודש- חודשיים הראשונים לחייו. כאשר עוברים למוצקים, התינוק נחשף לטעמים חדשים  ומרקמים, ולא את כולם הוא בהכרח יאהב. לכן, בשלב הזה ההאכלה תהיה מאתגרת יותר ויתכן שתתקלו בהתנגדויות מצד התינוק. לפני השלב הזה, כאשר התינוק ניזון ממזון נוזלי בלבד, הוא אינו אמור להראות סימני התנגדות מיוחדים למזון אלא אם הגיע לסוף הארוחה ואינו מעוניין יותר להמשיך. אם התינוק בוכה תוך כדי הליכה, מעוות פניו או סוגר אגרופים, כנראה שמשהו אינו תקין ויש לבדוק זאת. בכלליות, עצם ההאכלה של התינוק, אם באמצעות הנקה ואם באמצעות תמ"ל אמורה לגרום לו רוגע וחיבור עם האם. אם ההאכלה אינה גורמת לתינוק נינוחות ורוגע, ראו זאת כסימן אזהרה שיתכן ומשהו במזון אינו מתאים.

4. איך התינוק שלכם ישן?

עניין השינה אינו קשור במישרין למזון, אך מושפע ממנו. כפי שאנו כמבוגרים, נעשים עייפים יותר לאחר ארוחה, כך גם התינוק. שימו לב מה קורה לתינוק שלכם, כשעה- שעתיים לאחר הארוחה. האם הוא נעשה עייף? האם לאחר הארוחה הוא רגוע ושקט יותר? אם התשובה היא כן, סימן שהכל בסדר. אם התינוק דווקא עצבני, חסר סבלנות ובוכה לאחר הארוחה, גם זהו סימן לכך שיתכן והמזון אינו מתאים, ולגופו קשה להתמודד עם עיכול סוג תמ"ל זה. אגב, שימו לב שפה מדובר על ההתנהגות לאחר גיל חודש- חודשיים שבהם עדיין נחווים כאבי הקוליק, שאינם קשורים בהכרח לתמ"ל מסויים או להנקה ומהווים חלק מתהליך ההתפתחות הטבעי של מערכת העיכול של התינוק.

למרות הסימנים הללו, זכרו כי גם לכם כהורים יש אינטואיציה ותחושה משלכם. אם אתם חשים שמשהו לא בסדר עם תינוקכם, אם אתם רואים שהוא אינו תגובתי ועירני או לא מעוניין לשחק בתום הארוחה ולא מגלה עניין במזון, מומלץ לבדוק זאת. האמינו לנו- אף אחד לא יאשים אתכם בפראנואידיות יתר.