המדריך לבחירת צעצועים בטיחותיים לילדים שלכם

צעצועים הם עניין בטוח למדי כשמתכננים אותם, כדי שיוכלו לעמוד בתקני בטיחות מחמירים ביותר. עם זאת, לצעצועים המורכבים של היום יש גם הגבלות שימוש וכללים שחייבים לציית להם. היום, יותר מתמיד, הצעצועים הפופולריים ביותר הם צעצועים חשמליים או גדולים במיוחד, ויש לוודא שילדים משחקים בהם בהשגחת מבוגר או שמבוגר בדק שהם תקינים, חוטי החשמל שלהם לא חשופים ולא מסכנים ילדים. בצעצועים עם סוללות יש גם לוודא שהמכסה של תא הסוללות מאובטח כך שהן לא יישמטו ממנו וייבלעו על ידי ילדים קטנים שמכניסים כל דבר לפה.

צבעים וחומרים בטוחים

צעצועים מיוצרים בכל רחבי העולם ולכל מקום יש תקנים משלו לחומרים שבהם משתמשים לשם כך. מכיוון שצעצועים רבים עשויים מחומרים סינתטיים רוב הסיכויים הם שיש בהם גם חומרים כימיים שחייבים להיות מאושרים לשימוש של ילדים בפרט ואנשים בכלל. צעצועים שמתחממים עלולים לגרום לחומרים כאלה להיות דליקים או לשחרר גזים רעילים, ולכן יש לקנות צעצועים רק ממקור שלא יתפשר על איכות החומרים שבהם משתמשים.

חיבורים ומתקנים יציבים

ילדים נעים ממקום למקום ללא בקרה ולכן הם עלולים להיתקל במתקנים וברהיטים ולהפוך אותם או להתהפך אתם. כמו כן, אם משחקים ומתקנים אינם מחוברים בורה יציבה ובחיבורים אמינים, סכנת התאונות גדלה. יש לוודא שהצעצועים שאתם קונים הם בעלי חיבורים מוצקים וחזקים, יציבים כשמרכיבים אותם וקשים לפירוק על ידי הילדים עצמם. בנוגע לחלקים מתפרקים, אסור שחלקיקים קטנים ישתחררו ויגיעו לידי ילדים שעלולים לשאוף אותם לריאותיהם, כולל מסמרים וברגים, או חלקי פלסטיק קטנים ששייכים למשחקי קופסה.

רק פינות מעוגלות וללא זיזים

צעצועים שפינותיהם חדות והם בעלי זיזים או חלקים דוקרים במיוחד מסוכנים לילדים והם אסורים בשימוש, מטבע הדברים. כמו כן, צעצועים שנשברו והקצה שלהם חד מוציאים את הצעצוע מכלל שימוש בשל סכנת חתכים לילדים שייגעו בהם. צעצועים שיש בהם שרוכים או בדים או כל חלק שעלול להיכרך מסביב לצוואר הילד ולגרום לחנק אינם מותרים לשימוש בגילים הצעירים ויש להקפיד על כך גם אם נראה שהילדים יודעים לתפעל אותם.