החלטת לוותר על הנקה? כך תהני מהערך המוסף שלה גם בלעדיה

הנקה, היא אחת מהמתנות שהטבע נתן לאשה כדי לתת לתינוקה את התזונה הטובה והאיכותית ביותר שתסייע להתפתחותו המיטבית. יחד עם זאת, מדובר במשימה לא פשוטה לאמהות טריות, תובענית מאוד ולעיתים אף מתסכלת, מה שגורם לאמהות רבות למרות כל היתרונות של ההנקה, לוותר עליה ולעבור להשתמש במזון לתינוקות מסוג תמ"ל.

העובדה, כי צורת הזנה זו נבחרה, אינה אומרת עם זאת, שלא ניתן לשחזר וליהנות מהערך המוסף של ההנקה גם כאשר מאכילים את התינוק בתמ"ל באמצעות בקבוק. פה הכוונה היא בעיקר לקשר בין האם והילד וטיפוחו באמצעות מספר פעולות שונות תוך כדי תהליך ההאכלה.

1. לאחר הלידה- בקשי להשתתף בהאכלה אם את מסוגלת לכך

בהנחה ובחרת מלכתחילה שלא להניק, אלא מיידית לתת תמ"ל, אין זה אומר כי אין חשיבות לכך שהילד יהיה בסמוך אליך גם מיידית לאחר הלידה. תוכלי לבקש כי הילד ישאר יחד אתך בחדר, וכך תוכלי להאכילו כבר מהיום הראשון וליצור את הקרבה הראשונית בינך לבין הוולד. כל זאת כמובן, בליווי האחיות ובפיקוח שלהן. כמובן, שהעצה הזו נכונה רק אם את מרגישה שאת מסוגלת לכך לאחר הלידה, ולא בכל מחיר. גם זמן ההתאוששות שלך מתהליך הלידה הקשה והמייגע חשובה לא פחות לתפקודך התקין בהמשך, לאחר השחרור מבית החולים.

2. להחזיק את התינוק קרוב אליך

תינוקות קטנים,נקשרים ולומדים לזהות את אימם לא רק מקולה, אלא גם ממבע פניה, ריח גופה ותחושת עורה. כל אלו,בעת הנקה, מתקבלים באופן טבעי שכן ההנקה מחייבת החזקה של התינוק בידיים ומגע של עור אל עור.  כאשר מאכילים את התמ"ל, באמצעות בקבוק לעומת זאת, מגע העור אל עור מצטמצם ולעיתים גם ההחזקה בידיים היא חלקית ונעשית בתוך מנשא או בתוך העגלה.כל אלו, יוצרים חיבור חלקי אל התינוק לא רק מהבחינה הפיזית, אלא גם מהבחינה הנפשית. התינוק מרגיש את הריחוק או הטכניות שבתהליך ההזנה שלו וזה יכול לפגוע בשלב החיוני של החיווט העדין הזה אל האם והאב. כיצד תמנעו זאת? הקפידו שתהליך ההאכלה יהיה סבלני ואוהד. החזיקו את התינוק בידיים, צרו איתו קשר עין, דברו אליו, לטפו והרגיעו אותו וכך הוא גם יתחבר וילמד להקשר אליכם רגשית.

3. תרגלו מגע של עור אל עור עם התינוק

כפי שכבר הזכרנו, עקרון העור אל עור הוא דבר חשוב כל הקשור לחיבור בין התינוק ובין האם. חום הגוף והמגע, מזכירים לתינוק את הרחם ומרגיעים אותו. גם אם את אינך מניקה, כדי לתרגל את העקרון הזה, אחת ליום. השכיבי את התינוק עלייך, עם כמה שפחות שכבות באזור החזה והצוואר והניחי לתינוק לחוש את גופך למשך כמה דקות תוך שאת מחזיקה אותו קרוב. את יכולה גם להרדם איתו בזרועותייך בצורה הזו, רק שימי לב שאת מסתובבת בזהירות תוך כדי השינה ומחזיקה אותו או לפנייך או בצמוד אליך על גבי המיטה.

זכרי, העובדה שבחרת שלא להניק, היא בחירה שלך בלבד. אך אין זה אומר כי זה צריך לפגוע ברמת החיבור הרגשי שלך אל התינוק. השקיעי זמן בלהחזיק את התינוק בידיים, בהאכלתו בסבלנות, במשחק ותשומת לב אליו, ותראי כיצד אהבתך כלפיו תגדל מיום ליום.