דשא סינטטי בגני ילדים, הטרנד הירוק החדש

דשא תמיד היה חלק חשוב בגני ילדים. הדשא משמש את הילדים למשחק ולפעילות, ליצירה ואמנות ולמפגשי בוקר עם החברים והצוות החינוכי. יחד עם זאת, בשנים האחרונות ניתן לזהות טרנד ירוק חדש של שימוש בדשא סינטטי. הטרנד נובע משורה ארוכה של יתרונות שאותם כדאי להכיר:

א. חיסכון במים ובהוצאות – הסיבה העיקרית למעבר לדשא סינטטי בגני ילדים ובגנים ציבוריים הוא החיסכון במים. הדשא מיוצר מחומרים סינטטיים בלבד ולכן אינו דורש השקיה, אך המשמעות המיידית היא חיסכון עצום בהוצאות. בגני ילדים ניתן להגיע לחיסכון של אלפי שקלים בשנה בזכות העובדה שלא מתבצעת השקיה.

ב. בטיחות הילדים – דשא סינטטי נחשב בטיחותי יותר כי אין צורך בריסוס, כיסוח, דישון והדברה על מנת לטפח אותו. הדשא לא דורש שום סוג של תחזוקה והוא מתאים לגני ילדים קטנים וגדולים. אפשר לשלב חלק ממשטחי הדשא במקומות מוצלים או קרירים וללא חשיפה ישירה לשמש. אפשרות אחרת היא לשלב את הדשא יחד עם משטחי החול, ולא לדאוג משחיקה של המשטח בגלל חשיפה לפגעי מזג האוויר.

ג. משטח פעילות נוח – הטרנד הירוק החדש לא בא על חשבון יתרונות פונקציונאליים. בהקשר הזה כדאי להזכיר שהמגע של דשא סינטטי לא פחות נעים מהמגע של דשא רגיל, ויש כאלה שטוענים שהוא אפילו מלטף יותר. עבור הילדים מדובר על משטח פעילות נוח שמשדרג את השהייה בגן והופך את החוויה לחלק בלתי נפרד מתהליך הגדילה שלהם.

איך בוחרים משטח דשא סינטטי לגן?

כמובן שלא כל משטח דשא סינטטי מתאים לגני ילדים. רצוי להתייעץ עם אנשי מקצוע ולהציב את הבטיחות בראש סדר העדיפויות. יש לבחון לעומק את חומרי הגלם שמהם מייצרים את הדשא ולא להתבייש להגיע לאולמות התצוגה כדי להרגיש מקרוב את ההבדלים בין הדגמים.

באותה הזדמנות אפשר גם לברר על שיטת ההתקנה של הדשא: על משטח בטון, על חול חלק או לאחר הסרה של משטחי דשא טבעיים. גם בהקשר הזה יש משמעות גדולה להתייעצות עם אנשי מקצוע שבקיאים בתחום.