ילדים עם דיסלקציה – איך מטפלים בזה?

דיסלקציה אצל ילדים

דיסלקציה מוגדרת כלקות למידה המשפיעה על האופן בו מסוגל הלוקה בה לקרוא, לכתוב ולהבין. מדובר ככל הנראה בתפקוד אחר של המוח, אשר לא מאפשר לו לקלוט באופן הנכון סיומות של מילים, רצפי אותיות וכד'. במצב כזה קשה מאוד לקרוא באופן שוטף, וכמובן שקשה מאוד להבין את הנכתב.

ההיסטוריה של הדיסלקציה

היום ידוע, כי ילדים ומבוגרים דיסלקטיים מתקשים לבצע את  הקישור הנדרש בין צורתה החזותית של אות או של סימן ניקוד לבין הצליל שהם מייצגים. הדבר מקשה, כמובן, מאוד על היכולת לקרוא ולהבין מילים, ולכן קצב לימוד הקריאה של ילדים כאלה הוא איטי יותר, והיכולת שלהם להבין את מה שהם קוראים – מוגבלת.

בנוסף לקושי לקשר בין סימן חזותי לצליל, אנשים הסובלים מדיסלקציה מתקשים גם בכתיבה נכונה. הם הרבה פעמים משכלים אותיות, מחליפים בין אותיות וכתב ידם אינו רהוט.

דיסלקציה אצל ילדים

הגורמים לדיסלקציה

למעשה, גם לאחר שנים של מחקרים בתחום, גם היום עדיין לא יודעים בוודאות מהם הגורמים לדיסלקציה. כן ברור, שלתופעה יש רכיב גנטי משמעותי, ושלילד שנולד להורה הסובל מדיסלקציה יש סיכוי גדול יותר לסבול  ממנה בעצמו, אולם עדיין לא הצליחו לשים את האצבע ולאבחן את הגורמים לתופעה באופן מדויק. ישנה סברה, לפיה מדובר בלקות של אזור מסוים במוח, סברה אחרת מדברת על הפרעה נוירו-פסיכולוגית, ובכל מקרה – מה שברור לכלל החוקרים הוא, שהתופעה מפריעה לילדים, כמו גם למבוגרים, ופוגמת להם באיכות החיים.

ביטויה של הדיסלקציה

ילדים הסובלים מדיסלקציה מתקשים, כאמור, לבצע את  הקישור בין הסימן החזותי לבין הצליל אותו הוא מסמן, והדבר גורם לכך שיכולת הקריאה שלהם נפגמת. כשיכולת הקריאה נפגמת, נפגמת גם יכולת ההבנה, כך שהרבה פעמים ילדים עם דיסלקציה לא מצליחים להתקדם בקצב שבו מתקדמים שאר הילדים. המשמעות היא, שהדיסלקציה עלולה לפגוע להם לא רק בלימודים, אלא גם בקשר עם חברים, ולכן חשוב מאוד לטפל בה ולנסות לקדם אותם, גם כדי שיקבלו את הידע שאמור להיות להם בגילם, וגם כדי שלא ירגישו שונים.

studying-482328_640

זה אפשרי? בהחלט

אמנם, עד לא מזמן חשבו שאי אפשר לטפל ממש בדיסלקציה, אלא אולי רק לשפר את המצב במעט, וגרסו שילדים עם דיסלקציה יגדלו להיות מבוגרים עם דיסלקציה, כאלה שאולי מצליחים לגשר בצורה טובה יותר על הפערים, אבל שתמיד יהיו שונים. היום כבר ברור, שיש שיטות שמאפשרות לילדים הסובלים מדיסלקציה ללמד את עצמם ללמוד, ויכולות לקדם אותם ולסייע להם לצמצם את הפערים בצורה משמעותית מאוד. השיטה הטובה ביותר היא השיטה המותאמת לילד באופן אישי, ומבוססת על היכרות עם המטפל ועל אמון שהילד נותן בו. בדרך זו לומד הילד לאט לאט את יסודות הקריאה, ומשם הדרך אל צמצום הפער הופכת הרבה יותר קצרה. לכן, אם אתם הורים לילדים דיסלקטיים אל תרימו ידיים. חפשו את השיטה המתאימה לילד שלכם, ותראו שעם הרבה תרגול ועם הרבה אמונה, כבר בתוך זמן קצר הילד יהיה במקום אחר. בהצלחה!